Dan sjećanja na Vukovar

Dan sjećanja na

Vukovar

Hladnog jesenjeg dana, ne tako davne 1991. godine, umorni, gladni i bez naoružanja hrabri hrvatski vojnici iscrpljenog grada Vukovara pali su u ruke neprijatelja. S njima su istu sudbinu dijelili civili, ranjenici i medicinsko osoblje vukovarske bolnice.

Danas 18. studenog – upravo u sjećanje na hrabrost i požrtvovnost vojnika, civila, medicinskih djelatnika, ranjenika, djece, svih nestalih i stradalih, koji su na svojim leđima ponijeli težak teret Domovinskog rata obilježavamo kao Dan sjećanja na Vukovar.

U spomen na taj najteži dan u novijoj hrvatskoj povijesti u jutarnjoj smjeni svi učenici i djelatnici naše škole predvođeni ravnateljem zapalili su lampione u znak sjećanja na sve poginule, nestale, ranjene…

Zatim su u holu škole učenici povijesne grupe pod vodstvom profesorice Zrinke Racić i novinarske grupe pod vodstvom profesorice Jasenke Sabljak-Živić priredili  prigodan  program pod nazivom Dan sjećanja na Vukovar kako bi se na dostojanstven način obilježio ovaj važan dan, ali i kako bi se učenici što bolje upoznali  sa sudbinom Vukovara.

Program je započeo čitanjem Priče prve  autora ubijenog hrvatskog heroja Siniše Glavaševića koja govori o okrutnosti rata, a  pročitala ju je učenica Eva Vragolović. Kako bi učenike upoznale s ljepotama grada Vukovara prije izbijanja Domovinskog rata učenice Tomislava Jelavić i Nikolina Degmečić izradile su prezentaciju pod nazivom Vukovar prije rata. Kako je sve to počelo te kako je tekla opsada Vukovara upoznali su nas učenici Martin Raguž i Matej-Luka Damjanović. O zločinima počinjenima u Vukovaru prezentirale su nam učenice Sonja Devčić i Marina Mandura. Svi znamo da je Vukovar dao veliki broj heroja, a s obzirom da ih sve ne možemo spomenuti učenici Roko Mandraić i Antun Damjanović održali su prezentaciju o nekoliko heroja grada Vukovara.

Ovo današnje sjećanje na grad heroj i sve heroje Vukovara i ostalih krajeva lijepe nam naše domovine završili smo riječima novinara Siniše Glavaševića kroz njegovu Priču o gradu koju nam je pročitala učenica Petra Čurić.

Učenicima se na kraju programa obratio i ravnatelj škole gospodin Andro Mršić koji je ponesen emocijama i suosjećanjem koju su pokazali naši učenici ispričao i nekoliko osobnih crtica o susretu s borcima grada Vukovara te 1991. godine.

Učenici i nastavnici razredne nastave također su u popodnevnim satima svečano obilježili sjećanje na Vukovar paljenjem lampiona i čitanjem djela Siniše Glavaševića.

Hvala svim braniteljima i svima onima koji su izgubili svoje živote, svima onima koji su izgubili svoje bližnje kako bi nama danas bilo bolje. Oni su tada pokazali koliko su hrabri, a mi ćemo tijekom ovoga, ali i svih nadolazećih dana, svojim djelima pokazivati kako žrtva Vukovara nije bila uzaludna.

A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe.

Grad - to ste vi.

objavio: Marijela Đeri   datum: 19. 11. 2013.