Posjeta Vukovaru osmih razreda

Posjeta Vukovaru

osmih razreda

I naša se škola ove godine uključila u veliki pilot projekt Javne ustanove  „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“  pod nazivom „Posjeta Vukovaru osmih razreda“.  Pilot projekt sastojao se od dvodnevnog posjeta Vukovaru za sve učenike osmih razreda uz financijsku potporu JU „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“, što je značilo da je učenicima osiguran prijevoz, edukacija i prehrana potpuno besplatno.

Prvi dan naše posjete Vukovaru krenuli smo autobusom ispred škole u 7:45 sati, a u Vukovaru su nas dočekali naši domaćini, viša savjetnica Javne ustanove  „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“   Sanja Držaić Medo i stožerna narednica Tamara Rubčić. Prvi dio programa sastojao se od dva izuzetno zanimljiva predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar koja su naši učenici sa velikim interesom, ali i pitanjima pozorno pratili.  Nakon predavanja učenicima je priređen ručak nakon kojeg su u pratnji djelatnika JU „MCDR“ išli u razgledavanje centra grada Vukovara, Gradskog muzeja i Mjesta sjećanja Vukovarska bolnica 1991.  Posebno emotivno na učenike je djelovao posjet bolnici i činjenice s kojima su bili upoznati kao i sama spoznaja da je nekoliko desetaka njihovih vršnjaka provelo čitavo vrijeme opsade Vukovara u podrumskim prostorijama bolnice uz ranjene civile i vojnike. Nakon toga djelatnici JU podijeli su učenicima lunch pakete i uputili smo se svojim kućama.

Drugi dan naše posjete krenuli smo nešto ranije jer nas je čekalo puno posla. U 7:15 ispred naše škole čekao nas je autobus. U Vukovar smo došli u vojarnu gdje su nas dočekale naše domaćice i podijelile nam lunch pakete kako bi naši učenici doručkovali i pripremili se za edukativni obilazak Vukovara u pratnji djelatnika JU „MCDR“. Prvo smo posjetili Memorijalno groblje Domovinskog rata na kojemu su učenici imali priliku čuti kako i zašto je groblje nastalo. Učenici su u znak sjećanja na sve poginule, ranjene i nestale u Domovinskom ratu ispred Zračnog križa zapalili svijeću te ispred groba posljednjeg zapovjednika obrane grada Vukovara Blage Zadre i njegovog sina Roberta.  Nakon posjete Memorijalnom groblju učenici su posjetili hangar na Ovčari i mjesto na kojem se nalazila masovna grobnica ranjenika i medicinskog osoblja koji su tajno odvedeni iz vukovarske bolnice i nakon mučenja odvedeni na stratište i ubijeni.  Puni dojmova i diveći se hrabrosti ljudi koji su svoj život dali za Domovinu uputili smo se na Trpinjsku cestu koja je zbog količine tenkova koje su uništili naši vojnici kako bi obranili grad prozvana i groblje tenkova. Danas se na toj cesti nalazi i Spomen dom hrvatskih branitelja ispred kojeg se nalazi spomenik posvećen Blagi Zadri, heroju grada Vukovara. Naši učenici imali su priliku čuti koliko je vojnika sudjelovalo u obrani grada i kako su slabo naoružani bili, ali su se odlučno suprotstavljali daleko brojnijem i naoružanijem neprijatelju. Nakon posjete Spomen domu hrvatskih branitelja posjetili smo mjesto koje je jedno vrijeme okupacije Vukovara značilo barem malu nadu za spas, a to je Kukuruzni put. Iako sada na tom mjestu nije bilo kukuruza naša domaćica učenicima je pojasnila kako je taj put izgledao 1991. godine. A sama činjenica da su ljudi zasadili kukuruz koji nažalost nisu stigli obrati, značilo je da i nisu željeli rat i nisu niti vjerovali da bi do rata moglo doći.  Iako mnogi Vukovarci i pristigli branitelji nisu imali vojnu naobrazbu niti adekvatno naoružanje, odlučno u branili svoj grad, nažalost neki i pod cijenu vlastitog života.

Nakon edukacije i ručka uslijedilo je predavanje pod nazivom Škola mira i Kviz znanja za učenike u kojemu se nastojalo provjeriti što su sve naši učenici saznali tijekom dva dana posjete Vukovaru. Našu školu izuzetno dobro zastupali su učenici Filip Petrić i Krunoslav Damjanović, a kao nagradu za izuzetno znanje dobili su i nagradne čokolade.

Izuzetna važnost ovog projekta leži u činjenici da trebamo educirati nove generacije o događajima koji su se zbili u njihovoj neposrednoj blizini i koliko je visoka cijena bila naše današnje slobode „da se ne zaboravi“.

Zrinka Racić

objavio: Marijela Đeri   datum: 7. 4. 2015.

« Ožujak 2024 »