Dan sjećanja na žrtvu Vukovara u našoj školi

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

u našoj školi

Mjesec studeni izuzetno je težak mjesec u novijoj hrvatskoj povijesti. Posebno tužan je bio hladan jesenski dan, 18. 11., ne tako davne 1991. godine, kada su izmrcvareni grad Vukovar i njegovi hrabri branitelji prestali pružati otpor daleko nadmoćnijem neprijatelju. Brojne obitelji na taj dan napustile su svoje domove i svoj razrušeni grad, tog hladnog jesenjeg dana mnogi su snovi nestali, mnogi mladi borci su ranjeni ili odvedeni u nepoznatom smjeru, mnogo suza je proliveno da bi mi danas živjeli u samostalnoj i slobodnoj Republici Hrvatskoj.

Upravo tim riječima započeo je program obilježavanja  Dana sjećanja na žrtvu Vukovara. Ove godine učenici i djelatnici OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“  Strizivojna posvetili su cijeli mjesec studeni u sjećanje na hrabrost i požrtvovnost brojnih branitelja, ali i civila Vukovara.

U sklopu radionica i projekata koje se provode tijekom mjeseca studenog  pozvali su u goste i hrvatskog branitelja, književnika i pjesnika Zdravka Carevića Cara koji je s učenicima škole podijelio svoje ratno iskustvo, ali i crtice iz osobnog života. Kako učenici 8. razreda kroz nastavni program uče o Domovinskom ratu, a svi učenici sudjeluju u obilježavanju sjećanja na žrtvu Vukovara, najbolji način da se upoznaju s djelićem te hrvatske povijesti je da razgovaraju sa živim sudionikom tih događaja. Tom prilikom gospodin Carević predstavio je svoje dvije knjige „ Ovim su šorom prolazili svati“ i „Kada su cvjetale trešnje“.  Gospodin Carević ostvario je dobru komunikaciju s učenicama koji su imali brojna pitanja za njega. Program je uveličan i spotom i pjesmom Stari moj, koja je njegovo autorsko djelo te pjesmama  Ne dirajte mi ravnicu i Slavonijo u izvedbi naše Glazbene škole pod vodstvom profesora Vlade Čatića i školskog zbora pod vodstvom profesorice Đurđice Spajić. Za scenu su se pobrinuli mladi knjižničari pod vodstvom knjižničarke Ivanke Ratković, a sam projekt je vodila profesorica Zrinka Racić i učenici povijesne skupine (Filip Jukić, Patrik Capan, Marko Mišić, Antun Degmečić, Mario Jukić i Đuka Damjanović).

SJEĆANJE NA VUKOVAR

Razredna nastava

Učenici razredne nastave naše škole obrađivali su temu  „Vukovar“ preko  njima primjerenih sadržaja.

Čitali su tekstove Siniše Glavaševića o Vukovaru. Razgovarali o miru, toleranciji i značaju žrtve Vukovara.

Na satima likovne kulture slikali su Vodotoranj u Vukovaru, crtali Vučedolsku golubicu, modelirali je u glinamolu…

Dan  sjećanja na Vukovar obilježili su  paljenjem lampiona ispred škole.

Nakon zapaljenih svijeća, minutom šutnje odali su počast svim stradalim braniteljima, ranjenicima  i civilnim žrtvama Vukovara  ali i ostalim žrtvama u Domovinskom ratu.

Neka im je vječna slava i hvala!

Janja Raguž

objavio: Marijela Đeri   datum: 17. 11. 2016.