DAN DJECE

Djeca nose svjetove na dlanu,

ona znaju putove do sreće,

zato jutra kad zbog djece svanu

nikad tugu upoznati neće

U svijetu se 20. studeni obilježava kao Međunarodni dan djeteta. Cilj obilježavanja ovog Dana je podsjetiti javnost o potrebi zaštite djece i maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Međunarodni dan djeteta se obilježava od studenog 1989. godine, kada je usvojena Konvencija o pravima djeteta. Ona predstavlja temelj za bolji život djece te je najšire prihvaćen dokument o ljudskim pravima u svijetu.
      Konvencija identificira, između ostalog, pravo na život, zaštitu od štetnih utjecaja, zaštitu od iskorištavanja i zlouporabe.

Obilježavanje Međunarodnog dana djeteta potaknula je Organizacija Ujedinjenih naroda i njezine specijalizirane ustanove.

U  našoj školi, kao i svake godine,  učenici razredne nastave su obilježili ovaj dan zajedničkim aktivnostima: prigodnom prezentacijom o pravima djece, razgovorom ( na njima dostupan način) o prilikama i sudbinama djece u pojedinim dijelovima svijeta. Pjevali su, čitali dječje pjesme i izrađivali plakate o dječjim pravima i dužnostima.

Janja Raguž

objavio: Marijela Đeri   datum: 23. 11. 2016.