Projekt Ukradeno – vraćeno djetinjstvo

Ukradeno – vraćeno djetinjstvo

U sklopu projekta pod nazivom  UKRADENO-VRAĆENO DJETINJSTVO – sjećanje na djecu stradalu u Domovinskome ratu, učenici naše škole  kroz  brojne radionice i predavanja obilježili su sjećanje na svu djecu stradalu u Domovinskom ratu. Jedna od aktivnosti projekta bilo je i skupljanje školskog pribora i materijala, te društvenih i didaktičkih igračaka, a koje su zatim jučer, 7.prosinca 2016. bile donirane Dječjem domu Klasje u Osijeku.

U Domovinskome ratu u Hrvatskoj je stradalo preko 400 djece. Njihov točan broj još se uvijek istražuje, ali za 402 djece se sa sigurnošću može reći da su stradala od agresora i od ratnih razaranja. Pored Vukovara, najveći broj stradale djece je u Slavonskome Brodu. Ne postoji sustavan način obilježavanja sjećanja na stradalu djecu i naša je želja to promijeniti.

Ovim projektom želimo očuvati sjećanje na svu djecu kojima je zbog rata oduzeto djetinjstvo (bilo da su smrtno stradala, bilo da su ranjena ili jednostavno zbog ratnih strahota nisu mogla proživjeti svoje djetinjstvo u pravom smislu te riječi). Simbol njihova ukradenog-prekinutog djetinjstva je igračka,  neki predmet iz školskoga pribora, društvena igra, slikovnica, knjiga…. Ista ta igračka/predmet bit će donirana nekome drugome djetetu koje također proživljava svoju patnju (dijete bez roditelja, bolesno dijete, zlostavljano dijete) i igračka/predmet će  dobiti će novu simboliku – bit će simbol mira, nade i djetinjstva, ali i sjećanja.

Ovaj projekt proveli smo u suradnji s OŠ  Vladimir Nazor iz Đakova.

objavio: Marijela Đeri   datum: 9. 12. 2016.