I JA ŽELIM ČITATI

Ove godine naša se Škola uključila u kampanju „I ja želim čitati“ koja traje od jeseni 2016. godine do jeseni 2017. godine, a koja za cilj ima upozoriti javnost na probleme osoba s teškoćama čitanja i disleksijom.

Procjenjuje se da 5 do 10 % populacije u Republici Hrvatskoj ima disleksiju. S obzirom na to, važno je pravovremeno uočiti poteškoće kako bi se tim osobama na vrijeme pomoglo i preveniralo od odustajanje od učenja.

Kako je čitanje važna vještina za učenje i korisna za saznavanje informacija, osobni rast i razvoj te za mnoštvo toga, u Školi smo proveli nekoliko aktivnosti vezano za učenike i učitelje. Učiteljica razredne nastave Katica Validžić na Učiteljskom je vijeću 9. prosinca 2016. godine upoznala učitelje o svojem iskustvu i načinu rada s osobama koje ima disleksiju. Učiteljica je iznijela praktične primjere rada, educirala učitelje i općenito prenijela svoje vrijedno iskustvo.

Školska pedagoginja Barbara Glavina i psihologinja Marija Jurić uredile su edukativno-informativni pano koji prikazuje neke poznate ličnosti s disleksijom te informacije vezano za to što je uopće disleksija.

U suradnji s učiteljicama prvih razreda Ivom Rajić i Zorom Leko-Mlivić, pedagoginja i psihologinja organizirale su edukativno predavanje sa zadacima za roditelje učenika prvih razreda koje je održala učitelja Darinka Vučković. Cilj je bio pokazati kako učenici percipiraju slova, koliko je čitanje važna vještina za učenje i općenito današnji način života prepun informacija, te zapravo kako roditelji imaju veliku ulogu u približavanju čitanja djetetu kroz igru. Učiteljica Darinka Vučković na zanimljiv je način pokazala što je disleksija te istaknula važnost čitanja tako što su roditelji pomoću glagoljice trebali „dešifrirati“ određena slova i dobiti određene riječi. Bilo je zanimljivo i poučno. Na kraju predavanja roditeljima su se pridružili naši prvašići te su ponosno pokazali poznavanje slova i svoje početničko čitanje. Također, roditelji su podijelila svoja školska iskustva po pitanju čitanja lektira, najdražih knjiga kao i onih lektirnih naslova koja su im tada zadavala glavobolju.

Školska pedagoginja Barbara Glavina i psihologinja Marija Jurić su s učenicima od 1. do 4. razreda, koji pohađaju „Senzo-motoričku igraonicu“ za poboljšanje senzomotorike, kao i graofmotorike, provele različite aktivnosti vezano za vještinu čitanja. Tako su učenici prvih i drugih razreda kroz igru prepoznavali slova i određene riječi pomoću puzzli. Zadatak im je bio spojiti određenu sliku s početnim slovom. Nakon toga, sami su navodili riječi s određenim slovom te su imali zadatak prepoznati gdje se u riječi nalazi određeno slovo, kao i pljeskom reagirati kada čuju određeno slovo. Kasnije su učenici čitali slikopriče i od zadanih slova sastaviti određene riječi. Na kraju su se igrali „Kaladonta“, jedan učenik bi rekao riječ, a drugi bi morao nastaviti riječ koja počinje zadnjim slovom koju je rekao učenike prije njega. Ne moramo niti reći koliko su bili kreativni i koliko su se zabavili. Učenici trećih i četvrtih razreda dobili su zadatake poput čitanja s razumijevanjem na prigodnom božićnom tekstu, pisanja velikog i malog slova te „dešifriranja“ riječi vezanih uz nadolazeće blagdane.

Povratne informacije roditelja i učitelja bile su pozitivne te je poruka kako im je problem disleksije približen na zanimljiv i praktičan način.

Ponosni smo što smo dali malen doprinos ovoj Kampanji te smo si obećali kako ćemo još više pažnje polagati na razvoj predčitalačkih i čitalačkih vještina u našoj Školi, te općenito u lokalnoj zajednici.

Marija Jurić, šk. psihologinja

objavio: Marijela Đeri   datum: 22. 12. 2016.