„Posjeta osmih razreda Vukovaru“

Terenska nastava

„Posjeta osmih razreda Vukovaru“

I ove godine naši su učenici sudjelovali u projektu Posjet osmih razreda Vukovaru u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar.

Učenici osmih razreda naše škole i ove školske godine   sudjelovali su u projektu „Posjeta osmih razreda Vukovaru“ u organizaciji   Javne ustanove  „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Projekt se sastojao  od dvodnevnog posjeta Vukovaru za sve učenike osmih razreda uz financijsku potporu JU „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“, što je značilo da je učenicima osiguran prijevoz, smještaj, prehrana i  edukacija potpuno besplatno. Ove godine učenici su bili smješteni u potpuno obnovljenom i prekrasno uređenom hostelu Dubrovnik, u okviru vojnog kompleksa, koji je u potpunosti prilagođen potrebama učenika i nastavnog osoblja.

Učenici su u dvodnevnom posjetu imali priliku slušati predavanja na temu Domovinskog rata , Bitke za Vukovar i Škole mira, posjetiti Gradski muzej, Mjesto sjećanja - Vukovarska bolnica 1991., Muzej Vučedolske kulture, Memorijalno groblje žrtava iz  Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, Trpinjsku cestu, Spomen dom hrvatskih branitelja, Kukuruzni put, Križ na Dunavu.  Uz brojna predavanja i terensku nastavu učenici su imali priliku i družiti se sa vršnjacima te razmijeniti iskustva.

Cilj projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“ jest učenike kroz dvodnevni posjet Vukovaru poučiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet uključuje održavanje predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta povijest za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira i radionice.

Škola mira završna je faza dvodnevnog izleta učenika, s ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem o vrijednosti mira i tolerancije.

Nadbiskup i metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić 26. siječnja 2017. godine održao je predavanje učenicima osmih razreda u Školi mira, završnoj fazi edukativnog dijela projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

Na početku svog predavanja kardinal Puljić pozdravio je sve prisutne te pohvalio projekt MCDR Vukovar u kojem učenici dolaze posjetiti i vidjeti grad Vukovar te učiti o Domovinskom ratu.

Kardinal Puljić smatra kako je važno znati i ne zaboraviti događaje iz nedavne prošlosti te cijeniti živjeti u slobodi jer je ta cijena života u slobodi preskupo plaćena.

Za kraj su učenici naše škole sudjelovali i u  Kvizu znanja kojim se nastojalo provjeriti što su sve naši učenici saznali tijekom dva dana posjete Vukovaru. Našu su školu izuzetno dobro zastupali učenici Elena Kovačević i Filip Jukić.

objavio: Marijela Đeri   datum: 6. 2. 2017.

« Ožujak 2024 »