„KNJIŽEVNI POLIGON“- NOVI PROJEKT U NAŠOJ ŠKOLI

„KNJIŽEVNI POLIGON“

- NOVI PROJEKT U NAŠOJ ŠKOLI

Ove nastavne godine upustili smo se u novi projekt „Književni poligon“ kojeg vodi školska psihologinja Marija Jurić, a koji je nastao u suradnji s osječkom udrugom „Klikeraj“. Projekt se provodi od studenog do lipnja iduće godine, a uključeni su učenici od 1. do 4. razreda sa svojim učiteljicama i učiteljem. Cilj je projekta poticati i razvijati čitalačke navike te kreativno jezično izražavanje. Projekt je usmjeren na čitanje lektira, a upravo je cilj kroz zadatke koji uključuju kreativnost učenika potaknuti čitalačke navike. A razredi su kontrolna skupina i lektire obrađuju na klasičan način, dok su b razredi eksperimentalna skupina i naglasak je na kreativnosti učenika. Učenici b razreda okušat će se u radio drami, novinskim izvještajima, likovnom stvaralaštvu, kreativnim pričama i sličnim zadacima. Razredi su podijeljeni na ove dvije skupine kako bi se dobili rezultati u svrhu usporedbe i evaluacije samog programa. Tako su učenici prije prve lektire imali zadatak dovršiti započetu priču na način koji žele, a isto će se ponoviti na kraju projekta te će se provjeriti zadovoljstvo učenika.

Učenici 2. b razreda, u sklopu lektire „Stanari u slonu“, kao i učenici 3. b razreda, u sklopu lektire „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“, kreirali su nove priče na temu „Stanari u žirafi“ i „Hlapićeve nove zgode“. Uvjerili su nas kako znaju biti maštoviti i kreativni te neke priče donosimo u nastavku.

U sklopu lektire „Šuma Striborova“ učenici 4. b razreda okušali su se u radio drami. Poslušajte kako su bili kreativni.

Po prvim reakcijama učenika, vjerujemo kako će se buduće lektire lakše čitati.

Marija Jurić, školska psihologinja

Radio dramu možete poslušati na:

objavio: Marijela Đeri   datum: 15. 12. 2017.