Dan planeta Zemlje

Dan    planeta   Zemlje

Dan 22. travnja, obilježava se diljem svijeta kao Dan planeta Zemlje, dan na koji osobitu pažnju posvećujemo očuvanju okoliša i prirodnih bogatstava našeg planeta.

Dan planeta Zemlje je prvi puta obilježen 22. travnja 1970. u SAD-u, s početkom buđenja svijesti o očuvanju okoliša i utjecaja ljudskog djelovanja na prirodu. Naziv Earth Day prvi je puta upotrijebio gradonačelnik San Francisca u proglasu 1969. kojim je odlučeno da se na području San Francisca taj dan slavi kao Dan planeta Zemlje. U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. Ta je svjetska manifestacija dobila svoj službeni oblik 1992. na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga koji su uskladili dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Od te se godine Dan planeta Zemlje sve više obilježava i u drugim državama svijeta, pa tako u manifestacijama organiziranim tim povodom sudjeluje i po 200 milijuna ljudi. Ove je godine naglasak na sve primjetnijim klimatskim promjenama, pa je cilj kampanje UN-a 2013. zasaditi milijardu stabala diljem našeg planeta i tako povećati javnu svijest u djelovanju protiv klimatskih promjena.

Iskoristili smo ovaj dan da promislimo o posljedicama svog djelovanja na svijet oko nas i što možemo učiniti da te posljedice ublažimo ili čak eliminiramo. Učenici naše škole priredili su prigodni program u kojem su sudjelovali sa svojim razrednicima. Predstavili su svoje radove na temu „ Dan planeta Zemlje“ i pokazali visoku svijest za brigu o svom okolišu.

I. S.

Više slika pogledajte u foto-galeriji.

objavio: Marijela Đeri   datum: 23. 4. 2013.

« Ožujak 2024 »