DAN JABUKA

Jabuka  - kraljica voća

U Osnovnoj školi „Ivana Brlić Mažuranić“ učenici od 1. do 4. razreda su tijekom jesenskog perioda, integriranjem nastavnih sadržaja svih predmeta u kojima se spominje - JABUKA – posebno posvetili pažnju tom vrijednom i važnom voću našeg podneblja.

Tako su učenici 1. A i 1. B razreda iz hrvatskog jezika obrađivali pjesmu „Jabučica“, na satu glazbene kulture pjevali a plesali na TZK kolo „Kruška, jabuka, šljiva“;  na satima likovne kulture su crtali jabuke. Za Dan jabuka su pravili i predstavili za degustaciju na zajedničkom stolu KAŠU OD JABUKA i POHANE JABUKE.

Učenici 2.A i 2.B razreda učili su i dramatizirali igrokaz „Jabuka i crv“, učili pjevati pjesmu „ Jabučice crvena“, modelirali od glinamola i bojali jabuke te izrađivali mobil.  Za Dan jabuka su pekli PITU i ŠTRUDLU OD JABUKA i predstavili ih za degustaciju na zajedničkom stolu.

Učenici 3.A i 3. B razreda su proučavali značenje jabuke – kao motiva za POKLON  u narodnoj predaji : „Daj mi diko jabuku – ja ću tebi ruku!“ Za Dan jabuka su pravili KARAMELIZIRANI SOK JABUKE  ukomponiran s KARAMELIZIRANOM JABUKOM   u „POKLON“ i to predstavili za degustaciju na zajedničkom stolu.

Učenici 4. A i 4. B razreda su na satu hrvatskog jezika obrađivali štivo „Jabuka – kraljica voća“, na likovnom su slikali motive jabuke  sa  narodnih rukotvorina, na satu prirode i društva pričali o jabuci  - zdravoj hrani  i njezinoj vrijednosti za zdravlje. Za Dan jabuka su pravili VOĆNU SALATU  u kojoj je baza bila JABUKA – maštovito i  bogato dekorirana komadićima drugog voća - i time se predstavili za degustaciju na zajedničkom stolu.

„Dan jabuka“ su osmislili i vodili učitelji: Domagoj Vragolović, Ivana Mandarić i Janja Raguž.

Tekst: Janja Raguž

Foto: Ivana Mandarić

objavio: Marijela Đeri   datum: 1. 12. 2014.