Rezanci na "brdo"

U prostorijama naše škole u utorak 12. svibnja 2015. godine pod vodstvom nastavnica Zrinke Racić i Melite Vragolović održana je  radionica izrade rezanaca „na brdo“, tradicionalnih rezanaca koji se u Strizivojni ručno rade za velike svečanosti kao što su vjenčanja, krstitke, zaruke i slično.  U radionici su sudjelovati učenici sedmih i osmih razreda, djelatnici škole, ali i bake učenika koje su učenicima i nastavnicima prenijele tajne izrade svršenih rezanaca „na brdo“. Cilj radionice je očuvanje tradicije, ali i izrada originalnog i jestivog suvenira koje će učenici i djelatnici škole moći pokloniti svim budućim dragim posjetiteljima  škole, ali i školama kojima će ići u posjet. Kako naša škole  već dugi niz godina ima status eko – škole tako će i rezanci biti upakirani u originalna eko pakiranje koje će također izraditi učenici i djelatnici škole. Pakiranja za rezanace biti će izrađena od papira, špage i gline.

Radionica izrade suvenira je samo jedna od radionica u nizu aktivnosti koje se u  školi odvijaju u sklopu Međunarodnog projekta putem eTwinning portala.  U projektu pod nazivom „ Od ideje do gotovog proizvoda“ sudjeluju dvije škole partneri iz Poljske i jedna škole iz Malte. Cilj ovakvoga  načina rada je kod učenika potaknuti želju za očuvanjem tradicije,  želju za istraživanjem, kreativnost, samostalnost u radu, vježbanje engleskog jezika putem video – konferencijskih veza, upoznavanje vršnjaka iz Europe, razmjena iskustva i prijateljstva.

O radionici su izvijestili i brojni lokalni mediji, a sadržaj možete vidjeti na stranicama:

objavio: Marijela Đeri   datum: 16. 5. 2015.