Višednevni izlet učenika sedmih i osmih razreda

U srijedu, 3. lipnja 2015. godine, u ranim jutarnjim satima učenici sedmih i osmih razreda i njihove razrednice, ali i roditelji, ispred OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ nestrpljivo su čekali autobus koji ih je trebao odvesti na zabavan i edukativan višednevni izlet u sv. Filip i Jakov. Kada je autobus stigao veselju i uzbuđenju nije bilo kraja. Prva destinacija na putu preko Zagreba i Karlovca bili su Smiljani, podvelebitski dio srednje Ličke zavale. Prošetali smo kroz mjesto te posjetili rodnu kuću Nikole Tesle, spomenik Nikoli Tesli, crkvu sv. Marije, kulu Age Senkovića, kapelu sv. Ivana Nepomuka te Memorijalni centar Nikole Tesle. Nakon zanimljive posjete uputili smo se prema našem odredištu - Sv. Filip i Jakov. Naši domaćini   ugodno su nas dočekali, smjestili te nam servirali večeru. Nestrpljivi su se prije same večere stigli i okupati u našem prelijepom Jadranskom moru. Iduća četiri dana posjetili smo brojna odredišta te ponešto novog naučili, a nešto o čemu smo znanja od prije imali sada smo imali priliku i vidjeti. Posjetili smo tako sam centar mjesta Sv. Filip i Jakov, išli smo i na izlet u NP Krka gdje smo se imali priliku i okupati u samoj rijeci Krka, posjetili smo Šibenik, Krešimirov grad, posjetili katedralu Sv. Jakova i stari dio grada, također smo imali priliku vidjeti i najljepši zalazak sunca u Zadru te poslušati morske orgulje i vidjeli poznatu instalaciju Nikole Bašića Pozdrav Suncu. Osim toga u Zadru smo hodali po rimskom forumu, vidjeli crkvu sv. Donata, crkvu sv. Stošije, prošetali najpoznatijom zadarskom ulicom Kalelargom, pojeli najfiniji sladoled i još mnogo toga. Osim zanimljivih i edukativnih sadržaja imali smo vremena i za kupanje i druženje. Povratak našim kućama bio je zanimljiv jer smo na povratku imali priliku posjetiti Baraćeve špilje, zaštićeni lokalitet – geomorfološki spomenik prirode i važno arheološko nalazište pretpovijesnih predmeta (kamena sjekira, narukvica iz 7. st. prije Krista, itd) čija se unutrašnjost proteže na 520 m. Obilazak Gornje Baraćeve špilje bio nam je organiziran u pratnji stručnog vodiča koji nas je upoznao s generičkom građom špilje, njenom nastajanju, specifičnostima, arheološkim nalazima s posebnim isticanjem vrsta ukrasa i detalja. Puni dojmova nakon toga uputili smo se svojim kućama.

objavio: Marijela Đeri   datum: 9. 6. 2015.

« Ožujak 2024 »