MEĐUNARODNI DAN NENASILJA

Ove godine, povodom Međunarodnog dana nenasilja koji se svake godine obilježava 2. listopada, uključili smo i roditelje učenika 5. razreda. S obzirom da je važna suradnja škole i roditelja, željeli smo roditelje upoznati i ohrabriti na prilagodbu učenika u 5. razredu što je učinila pedagoginja škola Zorica Pichler upoznavši roditelje s različitim pravilnicima i obvezama učenika, dok je školska psihologinja Marija Jurić održala radionicu za roditelje „Odnosi među djecom“.

Radionica za roditelje učenika 5. a razreda održala se u ponedjeljak 2. listopada, a za roditelje učenika 5. b u srijedu, 4. listopada. Na samom početku radionice roditelji su iznosili svoja sjećanja na školske dane te ono što im je ostalo u sjećanju. Zatim je psihologinja otkrila temu te su roditelji navodili koja nepoželjna ponašanja nikako ne bi željeli u razredu svoga djeteta. Nakon toga, promišljali su kako bi se njihovo dijete osjećalo, ponašalo ili što bi mislilo za određeni nepoželjni događaj. Nakon razmjene mišljenja, došli smo na zadatak koji je zahtijevao da roditelji izraze koja poželjna ponašanja i vrijednosti žele u razredu svoga djeteta te kako bi se dijete osjećali u takvoj situaciji. Na samom kraju psihologinja je zahvalila roditeljima na iskrenosti i sudjelovanju te je zaključak da suradnjom možemo ustrajati na afirmaciji poželjnih ponašanja i pravih vrijednosti te time smanjiti vršnjačke sukobe i prevenirati nasilno ponašanje.

Uz aktivnosti namijenjene roditeljima, psihologinja je održala radionicu „Ptica rugalica“ za učenike 2. a razreda. Učenici su imali aktivnosti kada su se povezivali s drugim učenicima po sličnostima i razlikama te su navodili kako su se pri tome osjećali. Nakon toga su radili u skupinama gdje su zajednički trebali napraviti čovjeka „Različitka“ surađujući i uvažavajući jedni druge uz podjelu uloga. Svatko od njih imao je svoje viđenje kako bi to trebalo napraviti, no timskim radom obje skupine uspješno su kreirale svog „Različitka“. Na kraju sata učenici su jedni druge pohvalili i istaknuli u čemu su dobri te smo zaključili kako ne žele biti „Ptice rugalice“.

Marija Jurić, školska psihologinja

objavio: Marijela Đeri   datum: 5. 10. 2017.

« Ožujak 2024 »