Projekt „Skupljajmo zajedno stare baterije“

„Skupljajmo zajedno stare baterije“

„Mnoge stare baterije i akumulatori u sebi sadrže teške metale kao što su olovo, kadmij ili živa koji, koliko su korisni, toliko su i štetni. Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari i teških metala u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava priroda te zdravlje ljudi i životinja.

Iz istog razloga, starim baterijama i akumulatorima nije mjesto u komunalnom otpadu, niti u prirodi gdje, na žalost, još uvijek često završavaju. Stoga je Zakonom o zaštiti okoliša između ostalog propisano da se i stare baterije moraju odlagati odvojeno od komunalnog otpada.“

Svjesni opasnosti koje baterije mogu uzrokovati u prirodu, naša se škola priključila ekološkom projektu „Skupljajmo stare baterije“ kojeg je pokrenula tvrtka FRIŠ d.o.o. iz Križevaca.

Ciljevi projekta su:

- poticanje svijesti učenika o potrebi pravilnog zbrinjavanja starih baterija,

- skretanje pozornosti učenika na važnost odvajanja opasnog otpada od ostalog otpada iz kućanstva,

- uočavanje direktne povezanosti čovjeka i prirode te razumijevanje uzročno-posljedične veze ljudskog nemara prema prirodi, te mogućim posljedicama zagađenja površinskih i podzemnih zaliha vode,

-poticanje razvoja svijesti o potrebi očuvanja kvalitete prirodnog okoliša,

- poticanje ekološke osviještenosti učenika, roditelja te mještana,

- poticanje ekološkog djelovanja u domu i školi i

razvijanje poduzetničkog duha učenika.

Evidencija prikupljenih baterija vodi se mjesečno brojanjem i vaganjem. Učenici kreativne i likovne skupine, za svaki su razredni odjel, izradili spremnike u kojima će se prikupljati baterije.

objavio: Marijela Đeri   datum: 6. 11. 2019.

« Ožujak 2024 »